GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 3652144
*
nr 365 2144
VASE
Lenght: ()
Argenta, H.24, (fotnagg)
Estimate:
300
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday June 13 2005
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/6 10:09:28
1
450 kr
10/6 10:19:00
2
Vinnande bud
12/6 22:14:22
1
550 kr
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
3120 VASES
+ box for sweets, 3 pcs, including "VÃ¥r lilla stad..//
Auction ends
in two days
3 juni at 20:38
-
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
in two days
3 juni at 19:43
-
3109 Vaser / ljusst..
one pair, Ulla Kraitz (b. 1936), Sweden. Stoneware..//
Auction ends
in two days
3 juni at 20:07
*
VASE
nr 365 2144
VASE
Lenght: ()
Argenta, H.24, (fotnagg)
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday June 13 2005 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/6 10:09:28 | 1 | 450 kr |
10/6 10:19:00 | 2 | Vinnande bud |
12/6 22:14:22 | 1 | 550 kr |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
3120 VASES
+ box for sweets, 3 pcs, including "VÃ¥r lilla stad..//
Auction ends
in two days
3 juni at 20:38 -
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
in two days
3 juni at 19:43 -
3109 Vaser / ljusst..
one pair, Ulla Kraitz (b. 1936), Sweden. Stoneware..//
Auction ends
in two days
3 juni at 20:07